Best of český internet 2014

By | 8.1.2015

Rok 2014 je za námi a tak se ohlédnu, co znamenal pro český internet. Dalo by se toho napsat určitě mnoho, ale já vybral tři nejzásadnější věci, které v loňském roce podle mého nejvíce ovlivnili veřejnou síť v naší zemi.

1Jestli mluvíme o pohybech na českém internetu, musí být jedničkou za loňský rok zrychlení budování LTE mobilních sítí 4. generace umožňující výrazně svižnější připojení k internetu, než v současnosti v ČR máme.

Zajímavostí je, že oba naši největší operátoři T-Mobile a O2 budují po česku tuto vysokorychlostní síť společně s rozdělením republiky napůl, kde si vzájemně zajistí pokrytí. Výjimky tvoří veliká města, jako Praha, Brno atd., kde budou stavět tzv. na vlastní pěst.

two red buttonVždy mi přijde zajímavé a osvěžující zároveň, když se na českém internetu objeví něco nového, se zajímavou koncepcí. Řeč je o DVTV.

Internetová televize – DVTV (Drtinová a Veselovský TV, ano znáte z Českého rozhlasu a ČT) byl projektem s velmi nejistým koncem, jenže ono to funguje. Dvojice moderátorů Drtinová, Veselovský si do ní každý den přivedou nějakou osobnost (mluvčí Zemana se nepočítá, ten není osobnost), kterou pak vždy jeden z nich zpovídá.

6O třetí příčku dělí dvě oblasti – internetová reklama a rozvoz jídla. Internetová reklama v loňském roce slibně rostla a odborníci se shodují, že poroste nadále, zejména na úkor reklamy tradiční (TV, rozhlas, periodika).

V roce 2014 se také dařilo stále ještě startujícímu byznysu v oblasti rozvozu jídla. Do tohoto podnikání se v minulém roce pustilo několik subjektů. Vznikaly i některé projekty na dovoz ingrediencí na vaření, což ale nemá dle mého v Česku budoucnost. To ostatně potvrzují krachy některých z nich.