Brexit – překvapení jen pro nezasvěcené

By | 30.6.2016

Mezinárodní scéně na konci června jednoznačně dominovalo britské referendum. To mělo odpovědět na otázku, zda ostrovní království opustí řady Evropské unie. Většina Britů, i když velmi těsná, se vyslovila pro vystoupení z EU. Pro mnohé byl takový výsledek šokem. Nedivili se naopak ti, kteří ostrovy někdy navštívili nebo za poslední rok s některým z občanů království hovořili.

Takzvaný Brexit, tedy možnost, že Británie opustí unii, se vznášela nad starým kontinentem už delší čas. Ostrovní království si vždy počínalo v rámci „Evropy“ tak trochu svéhlavě a individualisticky. Teprve v červenci roku 2015 ale oznámil britský premiér David Cameron, že referendum o vystoupení se opravdu uskuteční. A to dokonce dříve, než původně avizoval. Konkrétně na konci června roku následujícího.

Brexit

Od té chvíle začal kolotoč spekulací, jak referendum dopadne. A přestože v průzkumech vedla spíše pro Brusel pozitivní varianta, tedy že Británie zůstane členem EU, bylo na místě pochybovat. Průzkumy, komentáře v médiích či analýzy vždy vytvářejí či připravují vysokoškolsky vzdělaní lidé patřící k mladší generaci. Přesně tato skupina se také v referendu vyslovila pro setrvání Británie v EU. Bylo by sice naivní přímo tyto dvě věci zcela spojovat, faktem ale zůstává, že v Evropě zavládl pocit „vše dobře dopadne“. Nikdo si nepřipouštěl opak. To však bylo osudovou chybou.

Kdokoli totiž navštívil v posledních 20 letech Velkou Británii, uviděl hrdou zemi, odmítající se podřídit téměř v čemkoli (tedy opak toho, na čem je EU postavena). Od měny, po daně, obchod, obranu, sociální systém, zdravotnictví či školství (i když úplně ve všech zmíněných oblastech). A nešlo pouze o politiky, ale o občany království, kteří brali už tehdy vše, co pochází „z kontinentu“ za automaticky Británii škodlivé. Navíc o 20 let později se nic nezměnilo. Naopak, dlouhodobá skepse vůči unii ještě vzrostla.

Brexit - překvapení jen pro nezasvěcené

Občané království brali dlouho vše, co pochází „z kontinentu“ za automaticky škodlivé. Navíc o 20 let později skepse vůči unii ještě vzrostla.

Nemuseli jste však vycestovat na ostrovy, abyste dospěli k takovému závěru. Tisíce britských turistů, kteří do Česka každý rok přijíždějí (ponechme stranou, zda cestují za levným českým pivem, levnými českými prostitutkami nebo za leckdy neopravenými památkami) je velmi dobrým zdrojem informací nejen o náladě tamních lidí. Osobně jsem pracovně často v kontaktu s cizinci, nezřídka právě s Brity. A z rozhovorů s nimi na téma „Evropa“ jsem nabyl dojmu, že Britové nejenže nechápou EU, ale dokonce ji vnímají jako zdroj zbytečných problémů, které brzdí jejich domovinu v rozkvětu. Zkrátka podle britských občanů je Brusel pro ostrovy jednoznačnou brzdou.

Pokud podobná slova slyšíte opakovaně od různých lidí, nemůžete se pak vůbec divit, že Britové rozhodli v referendu o brexitu a chtějí od Bruselu a jeho často nesmyslné přeregulovanosti co nejdále. To, že brexit stál nakonec místo premiéra Camerona, který referendum vyhlásil je paradoxem. Velikou chybou by ale bylo, kdyby byl britský ministerský předseda označován za toho, kdo neuspěl ve všech směrech. Výsledek pro vystoupení z EU 51,9 %, proti 48,1 % spíše ukazuje, že se mu podařilo vyburcovat zastánce unie. Bez jeho kampaně by bylo referendum jednoznačnou záležitostí ve prospěch euroskeptiků. Na druhou stranu počítá se pouze výsledek a ten je pro Camerona i přes jeho snahu fiaskem a oznámených odchodem. On sám by navíc těžko změnil svůj postoj a ze dne na den začal hájit britský exit z Evropy.