Co lidé po světě jedí a kolik za to zaplatí

By | 28.2.2014

Časopis Time přišel podle mého názoru se zajímavou fotoreportáží mapující, co lidé po celém světě (po celém samozřejmě ne, ale jen v několika zemích) jedí. Pojďme se na to podívat.

Time přišel, resp. převzal z knihy Hladová planeta: Co svět jí (Hungry Planet: What the World Eats) od Petera Menzela, celkem 28 fotografií rodin, které nakoupily vždy na jeden týden potraviny a pak se s nimi doma nechaly vyfotit. Já vybral jen ty nejzajímavější.

USATime USA

Rodina Revisových ze Severní Karolíny vydá týdně za jídlo 342 dolarů (cca 6800 Kč). Často nakupují hlavně špagety, rajčata a kuřecí maso. Na fotce ale krásně vidíte pizzu, spoustu červeného masa, sladké pití, brambůrky nebo jídla z fast foodu. Každopádně 6800 týdně není málo a osobně jsem čekal méně.

NěmeckoTime Germany

Německá rodina Sturmových z Hamburku zaplatí za potraviny na týden 326 dolarů (cca 6526 korun). Jejich oblíbeným jídlem jsou saláty, krevety, zelenina, sladká rýže a těstoviny. Zase zaujme cena nákupu, která ale poměrově koresponduje s čtyřnásobným platem než je v Česku.

NorskoTime Norway

Nejvíce vydá za potraviny na týden Dahlova rodina z Norska, které je stojí 379 dolarů (cca 7587 Kč). To nepřekvapí a osobně bych tipoval právě Nory, kteří mají drahé doma skutečně všechno. Dahlovi mají rádi pro Čecha asi neobyčejné kombinace. Například pečený chléb s máslem a cukrem nebo tomatovou polévku s makarony a studeným mlékem a jogurtem.

ČínaCHI103.0001.xxf1rw

Dongovi žijící v čínském Pekingu zaplatí za potraviny na týden 156 dolarů (cca 3080 korun). Mezi oblíbenou pochutinu pak řadí smažené vepřové maso se sladkokyselou omáčkou. Kdo ale v Číně byl (a vůbec v Asii jako takové), ví, že tamní jedí v podstatě vše od vepřů, přes ještěrky až po hmyz. Výdaje za potraviny také ovlivňuje, že jde o Peking, kde jsou ceny vyšší, než je čínský průměr.

EkvádorECU04.0001.xxf1rw

Výběr zemí uzavírá ekvádorská rodina Tingových, které potraviny na týden vyjdou na něco pes 31 dolarů (cca 624 korun). Převažují u nich luštěniny, zelenina a ovoce.  Potomci indiánů prostě žijí skromným způsobem života a tak je jejich oblíbeným pokrmem obyčejná bramborová polévka se zelím. Tyhle děti prostě McDonald’s nebo sladké limonády neviděli ani z rychlíku a to je dobře.

Závěrem

Na závěr ještě, co jsem tím chtěl říci. Debata o drahých potravinách je v Česku na denním pořádku. Proto považuji za velmi užitečné se také podívat na to, kolik jídlo stojí v zahraničí. V samotném výčtu chybí třeba Británie, kde je jídlo také drahé, ale třeba i Kuvajt a možná překvapivě Austrálie. Vynechal jsem i třeba takové Polsko, kde je levněji než u nás. Přesto se ale ani Polsko nemůže srovnávat s Ekvádorem (a vůbec Jižní Amerikou) a už vůbec ne s Afrikou. Alespoň podle Timesů tam rodina týdně zaplatí za jídlo do deseti dolarů, což ale vzhledem k příjmům tamního obyvatelstva není až tak málo jak se může zdát.