Cokoli o filmech, jen na ČSFD

By | 28.1.2014

Co by filmový fanoušek jsem už před několika lety řešil, kde najít informace o filmech, kdy a kde vznikly, kdo je natočil a kdo v nich hrál. Ještě v 90. letech bylo jedinou možností kupovat časopisy jako Premiere nebo Cinema. Dnes už jsou díky internetu možností větší, jaké?

Překvapivě těch možností není mnoho. Alespoň pokud zůstaneme v České republice.

IMDb.com

V globálním měřítku je číslo jedna mazi tzv. filmovými databázemi naprosto nedostižná IMDB.com (The Internet Movie Database), která skutečně nemá a asi nikdy ani nebude mít konkurenci. Jen posuďte, v současnosti má přes 50 milionů registrovaných uživatelů, obsahuje informace o 2,76 milionu filmovýh titulů a 5,67 milionu osob z filmového průmyslu. U některých snímků dokonce eviduje i podrobnosti, jako jsou například jména osvětlovačů jednotlivých scén.

IMDB.comVraťme se ale zpět do Česka. Tady je výběr v podstatě velmi jednoduchý. Webů věnujících se filmům je tu sice veliké množství, ale pokud hledáte informace na jednom místě máte jen dvě možnosti. První je ČSFD.cz (Československá filmová databáze) a druhou je FDB.cz.

ČSFD (a někde vzdadu FDB)

První jmenovaná vznikla v roce 2001, má přes 300 tisíc regitrovaných uživatelů, reálných uživatelů má však přes 1,7 milionu a titulů přes 280 tisíc. Druhá v pořadí vznikla jen o dva roky později, má však jen něco přes 40 tisíc registrovaných uživatelů a něco přes 100 tisíc titulů.

ČSFD - Československá filmová databázeA proč vlastně tato statistická sonda? Jednoduše proto, že tyto databáze jsou jen tak kvalitní, jak kvalitní a početní jsou jejich uživatelé. Proto je o české (a vlastně i slovenské) jedničce na roky dopředu rozhodnuto. ČSFD tvoří lidé každý den, pomáhají ji k tomu, aby byla rozsáhlejší a detailnější. Navíc i když má FDB 40 tisíc uživatelů, její obsah příliš netvoří. Komentářů u filmů, což je jeden z hlavních ukazatelů, podle kterého si lze udělat názor na kvalitu snímků, jsou pod nimi spíše sporadické. Pochopitelně, když vynecháme největší hollywoodské trháky.

V mnoha ohledech jsou sice obě české filmové databáze podobné. Najdete na nich filmové novinky, televizní program, program kin, novinky na DVD a Blu-ray nebo trailery. ČSFD ale vyniká přehledností, narozdíl od FDB, která je především ukázkou reklam (nemluvě o pocitově protivném spojení s TV Nova a jejím webovým portfoliem pomocí horní lišty), a na které máte problém najít cokoli. Přestože je to subjektivní, ČSFD má kromě mnohého, jednu velikou přednost. Každý kdo se zaregistruje, může srovnávat své statistiky s ostatními. Ať už jde o žebříček uživatelů s největším počtem hodnocení, komentářů, obsahů filmů nebo biografií. Tohle prostě funguje jako skvělý magnet soutěživosti pro všechny, které svým způsobem nutí pravidelně doplňovat hodnotit a komentovat vše, co kdy viděli a tvořit tak obsah databáze. A mezi takové uživatele se řadím viz můj profil ZDE.