Další tradice v kanále, Opavia piškoty jsou z Polska

By | 20.10.2015

Asi už to mnozí zaznamenali, mnozí patrně nikoli, ale letošek je rokem konce dalšího tuzemského tradičního produktu – piškotů. Stále je sice zakoupíte v obchodech, ale jde jen o dovezené zboží, navíc vyrobené, jak jinak, v Polsku.

Netrpím přehnaným traicionalismem. Na roz12108712_531525287011125_2519110207109563643_ndíl od řady českoslovenkých nostalgiků rozumím tomu, že po roce 1990 skončila řada textilek, skláren, ale i strojních podniků nejen vinou vytunelování či kupónové privatizace. Mnoho z nich položil zákon trhu – konkurenceschopnost, slabá stránka většiny tuzemských státních podniků.

Čemu ale odmítám rozumět je, pokud se výroba nějakého tradičního produktu, který v konkurenčním prostředí bez problémů obstojí, přesune do zahraničí, jen aby vydělal nadnárodní majitel více a ještě k tomu poklesne jeho kvalita.

ShotType1_328x328

Nadnárodní výrobce cukrovinek Mondelēz, který má ve svém portfoliu i piškoty, se samozřejmě brání zuby nehty nařčením o snížené kvalitě a tvaru. Přitom „polské“ piškoty už ani nevypadají, jako ty půvoní. Mondelēz ale trvá na svém. Je ale skutečností, že Opavia piškoty choutnají v současnosti opravdu ošklivě.

Výrobce s tím nesouhlasí. Patrně však jen proto, že z jeho top managementu nikdo a nikdy žádné piškoty v životě neochutnal. Hned by totiž poznali, jaký obrovský je to rozdíl ve srovnání se současným produktem nesoucí poměrně drze jméno tradiční české piškoty Opavia.

Nebudu tu nikoho nabádat k bojkotu, na Facebooku určitě naleznete hromadu takových protestních stránek. Za sebe říkám, že já nebudu tuhle dobrotu z dětských let kupovat od Opavie. Dokud nepřesune výrobu zpět do ČR, nehodlám balení piškotů, které jsou hnusné, sponzorovat, navíc vysokou cenou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *