Další tradice v kanále, Opavia piškoty jsou z Polska

By | 20.10.2015

Asi už to mnozí zaznamenali, mnozí patrně nikoli, ale letošek je rokem konce dalšího tuzemského tradičního produktu – piškotů. Stále je sice zakoupíte v obchodech, ale jde jen o dovezené zboží, navíc vyrobené, jak jinak, v Polsku.

Netrpím přehnaným traicionalismem. Na roz12108712_531525287011125_2519110207109563643_ndíl od řady českoslovenkých nostalgiků rozumím tomu, že po roce 1990 skončila řada textilek, skláren, ale i strojních podniků nejen vinou vytunelování či kupónové privatizace. Mnoho z nich položil zákon trhu – konkurenceschopnost, slabá stránka většiny tuzemských státních podniků.

Čemu ale odmítám rozumět je, pokud se výroba nějakého tradičního produktu, který v konkurenčním prostředí bez problémů obstojí, přesune do zahraničí, jen aby vydělal nadnárodní majitel více a ještě k tomu poklesne jeho kvalita.

ShotType1_328x328

Nadnárodní výrobce cukrovinek Mondelēz, který má ve svém portfoliu i piškoty, se samozřejmě brání zuby nehty nařčením o snížené kvalitě a tvaru. Přitom „polské“ piškoty už ani nevypadají, jako ty půvoní. Mondelēz ale trvá na svém. Je ale skutečností, že Opavia piškoty choutnají v současnosti opravdu ošklivě.

Výrobce s tím nesouhlasí. Patrně však jen proto, že z jeho top managementu nikdo a nikdy žádné piškoty v životě neochutnal. Hned by totiž poznali, jaký obrovský je to rozdíl ve srovnání se současným produktem nesoucí poměrně drze jméno tradiční české piškoty Opavia.

Nebudu tu nikoho nabádat k bojkotu, na Facebooku určitě naleznete hromadu takových protestních stránek. Za sebe říkám, že já nebudu tuhle dobrotu z dětských let kupovat od Opavie. Dokud nepřesune výrobu zpět do ČR, nehodlám balení piškotů, které jsou hnusné, sponzorovat, navíc vysokou cenou.