Individuální mise ve WoT, přínos nebo příšernost?

By | 19.1.2015

Je tomu doslova pár dní, co Wargaming spustil ve hře World of Tanks (WoT) tzv. Individuální mise, díky kterým se můžete dostat k jinak nedostupným strojům. To je samozřejmě skvělé, ale jsou přínosem pro hru samotnou?

Nebudu v tomto příspěvku vysvětlovat, co to jsou ony Individuální mise, protože každý, kdo zapnul v posledních dnech WoT to prostě musí vědět. Kdo by náhodou netušil o čem je řeč, nalezne veškeré informace ZDE: http://worldoftanks.eu/cs/news/pc-browser/46/personal-missions-announcement/.

A teď již k samotné podstatě mého zamyšlení. V Individuálních misích plníte předem dané úkoly a posouváte se výše až si nakonec otevřete kompletní větve a získáte odměnu.

Negativa

Problém je v tom, že najednou začali mise plnit všichni. Tedy i většina hráčů, neboli průměrní, podprůměrní až po ty naprosto nejhorší hráče. Na bojišti je pak k vidění v těchto prvních dnech od spuštění misí velmi podobný obrázek. Každý si „plní svůj úkol“ pro Individuální mise místo toho, aby si plnil své skutečné úkoly na bojišti.

Většina hráčů začala s misí na těžké tanky, protože ta se jeví jako nejjednodušší ke splnění. A patrně tomu tak skutečně je. Skutečně úsměvně pak působí snaha hráčů s těžkými tanky v bitvě, když se jich naloguje na bojiště dohromady 24 z celkových 30 strojů a začnou plnit úkol, jehož zadání zní: Zničte alespoň dva tanky rozdílného typu. Na každé straně se pak 12 „těžkých“ honí za chudáky v TD, MT nebo SPG, což vůbec neprospívá hratelnosti a zážitku ze hry, spíše naopak.stug

Pozitiva

Abych ale nebalil mise do temného obalu, je pravdou, že postupem času toto „šílenství“ polevuje. Už nevyrazí všichni scouti vstříc nepřátelům, aby splnili úkol, ve kterém mají jako první naspotovat alespoň dva nepřátelské tanky. Když se nad celou koncepcí Individuálních misí člověk zamyslí, musí vidět, že je jejich nápaditost a rozličnost natolik velká, že se jedná až o výcvik (dojeďte tam; zničte někoho, ale nesmí vás vidět; zničte v těžkém tanku nepřítele na vzdálenost menší než 100 m).

A právě výcvik je to, co většina hráčů potřebuje jako sůl. Když téměř každou hru vidím ty „experty“, které s lehkým tankem kempí za HT, stíhače tanků, jak jedou v čele „pelotonu“ nebo těžké stroje brouzdající po těch nejvzdálenějších končinách mapy, hlavně ale co nejdál od bojů, říkám si, že úvodní výcvik ve hře rozhodně nestačil. A pokud takové chování na bojišti pozoruji i u hráčů co mají 30 nebo i 40 tisíc bitev, je mi jasné, že se za celou dobu nic nenaučili a teď nás pro změnu budou všechny mučit při plněních svých Individuálních misí.

pq_tankgirlrecruting01

Jako to tedy je…

Do hlav vývojářům z WG nevidím. Osobně vidím v Individuálních misích snahu tvůrců WoT udržet hráče, kteří už mají tzv. něco odehráno, aby měli další cíle, mety a novou motivaci zůstat u WoT. A na tom nevidím nic špatného. Vnímám to jako správný krok a snahu neustrnout na místě. Nové hráče to patrně příliš neosloví, vše je pro ně nové (spousta tanků, větví, národů, taktik, map atd. a k tomu ještě nějaké mise). Jestli to však horší hráče „zkušené“ hráče něco naučí a noví z plnění úkolů něco pochytí, bude to jen dobře pro nás všechny.