Jak vybrat sponu na kravatu

By | 2.9.2014

Každý správný kravaťák musí nahodit oblek, ale i kravatu. K té neodmyslitelně patří spona, která ještě zatraktivní mužův vzhled v obleku a zabrání nechtěnému pohybu kravaty. Jak ale správnou sponu vybrat, to se dočtete v tomto článku.

Vycházet můžete z několika hlavních pravidel. Levnější z materiálů je chirurgická ocel, dražší pak zlato, stříbro. Přičemž chirurgická ocel je odolná, zlato a stříbro ale dělají ze spony na kravatu ten pravý šperk.

Sponu vybírejte podle oděvu

To je opravdu důležité. Každý kravaťák si prostě musí vybírat sponu na kravatu podle toho, jaké obleky, ale hlavně kravaty a košile má. Spona by totiž určitě neměla zásadně vyčnívat z vašeho stylu/vzhledu.

Zapínání

Další velmi podstatná vlastnost spony je její způsob zapínání ke kravatě. Nejčastější uchycení spony ke kravatě jsou dvě. Jedna, kdy sponu na kravatu prostě nasunete, a druhá, když lze sponu „otevřít“ a lehce ozubenou částí umístí na kravat.

Tady si ale musí každý kravaťák dát veliký pozor, protože např. kvalitní a drahé hedvábné kravaty nejsou schopny odolat namáhavému opotřebovávání prostřednictvím některých spon.1399897198_kq08sniismfnt4xhfj

Obecně se dá ale k výběru spony říci, že je správné volit spíše stříbrné spony, které se hodí k téměř každému nejen tmavému obleku. Naopak užití zlatých spon je značně omezené. Nehodí se především k pastelovým barvám košil a kravat, jako je například kombinace zlaté spony a žluté kravaty.

Ideální je vybírat jednoduší sponu s tím, že se nedoporučuje více než jeden zdobný kamínek, nebo rytina.

Závěrem chci jen varovat. Vyhněte se sponám s logy, ať už firemními, nebo nějakého sportovního týmu. Tohle prostě správný kravaťák nikdy nenosí!