Je legální stahování nelegálního obsahu?

By | 19.8.2014

Je legální stahovat nelegální obsah? Otázka rozšířená na českém internetu, který se hemží odkazy na WAREZ, soubory na Rapidshare či českém Ulož.to a dalších podobných úložištích. Jak to tedy ve skutečnosti je? Čtěte dále.

Obecně je v Česku zažitá představa, že stahování nelegálního obsahu pro vlastní účely je, když ne povolené, tak alespoň není zakázané. Tedy, že takové jednání uživatelů českého internetu je úřady a příslušnými policejními orgány tiše tolerováno a stejně tak vlastníky práv. To byla ještě donedávna praxe. Nyní se ale může vše změnit.Rapidshare2

 Za změnou kurzu může stát Evropský soudní dvůr. Jeho nedávné rozhodnutí totiž znamená, že kdo stáhne nelegální obsah z internetu, který tam někdo jiný umístil, jedná nelegálním způsobem také.

Evropský soudní dvůr navíc už dříve rozhodl, že zhotovení kopie pro vlastní účely je možné jen v případě, že zdroj pro kopii je legální.WarezNejedná se o nijak průlomový verdikt, Evropský soudní dvůr ale potvrdil předchozí vnímání autorského práva v EU, včetně Česka.

Pro tuzemské uživatele internetu to tedy znamená jediné. Stahování i nahrávání nelegálního obsahu z/do nelegálních zdrojů (nevlastnící práva) je NELEGÁLNÍ.