Kam kráčíš YouTube, aneb pod diktátem YouTuberů

By | 6.7.2014

YouTube (YT) je báječný zdroj informací, skvělé „zabavovadlo“, když se někdo nudí, nástroj pro předávání nápadů a vylepšení a také ideální reklamní nástroj dneška. Trochu mimo tyto zaběhnuté představy se však stále poměrně nenápadně pohybují lidé, kteří sklízí na YT obrovský úspěch – YouTubeři.

Kdo a co vlastně ale jsou tito lidé? Jestliže někdo používá slovní anglikanismus YouTuber, myslí tím člověka, který nahrává na YT pravidelně svá videa (let’s playe, ale především videoblogy apod.). V drtivé většině je těmto lidem do 25 let, často však pod 20 let, studují, na první pohled vlastně v ničem moc nevynikají, přesto však mají tisíce, někdy i desetitisíce fanoušků/diváků. O tom se může většině uživatelům YT, kteří tvoří nějaká videa a vůbec spravují svůj kanál, jen snít. To samé platí o firmách, eshopech nebo různých médiích, které chtějí na YT proniknout.

Je to smutné, úspěch těchto YouTuberů je postaven na velice jednoduchých, ale velmi účinných základech. Točí sebe v téměř jakýchkoli situacích (cesta do školy, ze školy, jízda autobusem, vlakem, s kamarády na sídlišti), často však ve vlastním pokoji, kde hovoří na kameru nebo fotoaparát o čemkoli. A když myslím o čemkoli, tak o čemkoli. Jaké je to jet v autobuse s obézním člověkem, jak jim nejde dějepis, jak vypili na ex některý z energetických nápojů atd. Zní to stupidně? Naprosto! Přesto naleznou na českém internetu obrovskou odezvu. Pochopitelně především mezi generací 8-15 let. I tak jdou ale počty odběratelů jejich videí do zmíněných desítek tisíc.

YouTubeři

Daleko horší ale je, když se ještě náctiletí YouTubeři snaží o moudra do života. A tak se dočkáte od devatenáctiletého kluka, který má tisíce fanoušků na YT, sérii videí, ve kterých radí, jak reagovat, když vám partnerka oznámí, že bude těhotná, jak se rozejít se ženou po deseti letech, jak vést manželku/přítelkyni k domácím pracím nebo jak se chovat při sexu v nejrůznějších situacích. Připomínám devatenáctiletý! Tedy kluk, který ani jednu ze zmíněných situací nikdy nezažil, snad až na ten sex, o kterém si samozřejmě myslí, že ví vše, přitom teprve chodí do první třídy.

O to více je smutné, ale hlavně nebezpečné, že má každé z jeho videí sledovanost čítající někdy i desítky tisíc shlédnutí. A podle komentářů pod těmito videi lze navíc snadno vysledovat, že zmíněné velmi mladé publikum má jeho rady za ty nejlepší a jediné správné. Děsím se momentu, kdy podobní YouTubeři začnou radit druhým, jak se chovat při porodu nebo jak se chovat při pracovním pohovoru.

Málokdo (myšleno především dospělé uživatele YT) navíc tuší, že tito YouTubeři si svou činností dokonce vydělávají. Řada těch nejúspěšnějších navíc pravidelně objíždí akce po celé republice zaměřené na setkávání fanoušků/diváků s YouTubery, za což jsou velmi zajímavě finančně oceňováni. Fotografie stovek i tisíců zblázněných, pištících a mávajících 8-15letých dětí pořízené na zmíněných akcích, na nichž vyhlížejí své YouTube idoly (ano, čtete správně) už pak působí jako zcela nepochopitelné divadlo.