Letgo: Aplikace, která může srazit mocné Aukro

By | 8.3.2017

Konkurence na trhu je pozitivní zejména pro nás, zákazníky. Profitujeme z ní v podobě nižší ceny, lepších služeb a širší nabídky. O konkurenci se však v Česku nemůže hovořit v souvislosti s internetovými aukcemi, kde dlouhodobě dominuje Aukro. Konkurence prakticky neexistuje. Aukro ji v minulosti několikrát převálcovalo, zejména proto, že síla nově projektů byla v porovnání s tuzemským gigantem neporovnatelná. Uspět bylo nemožné. Zdá se však, že nyní se vážný konkurent přece jen objevil.

Nahradí Let Go konkurenční Aukro?

Internet současnosti není v řadě ohledů tak dynamickým prostředím, jak se může na první pohled zdát. Vyvíjí se, ale jen do určité míry. Od chvíle, kdy se ve veřejném prostoru etabluje nějaký subjekt/značka a zaujme významné postavení na trhu (Seznam, iDnes, Heureka atd.), je téměř jisté, že si svou pozici udrží. V dalších letech pak navíc ještě více posílí na úkor stávající konkurence nebo konkurence opětovně vznikající a zanikající. Zákazník ale touto absencí konkurence prodělává.

Aukro a nikdo další, i když…

Dobrý příkladem takového subjektu je aukční portál Aukro, který ve svém oboru roky nemohlo vůbec nic ohrozit. Teď se ale zdá, že by se mohlo jedné mobilní aplikaci podařit to, co se řadě konkurentů doposud nepodařilo. Sesadit Aukro z pomyslného trůnu. Jde o aplikaci Letgo, která vlétla na internet a dokonce i na televizní obrazovky s nákladnou reklamou.

Ani to by však nemohlo stačit k prosazení se na trhu, který si prakticky jen pro sebe vyhradilo samotné Aukro. Letgo je totiž velmi dobře navržená aplikace, uživatelsky přátelská, jednoduchá, funkční a navíc zdarma.

Letgo

Čím by mohla aplikace s názvem Letgo konkurovat či dokonce porazit Aukro? Pojďme si podrobněji popsat několik důležitých vlastností Letgo

 • Je mobilní
  • Každý potencionální klient má dnes chytrý telefon s internetem, který nosíme stále u sebe. U sebe tak stále máme i Letgo. Ani není nutné zmiňovat, že existuje verze pro Android i Apple.
 • Jednoduchá
  • Co je jednoduché, to pochopí všichni. A přesně takové je Letgo. I naprostý technický analfabet se s Letgo naučí bez návodu a příruček. Zveřejnění aukce netrvá více než 30 sekund (!).
 • Uživatelsky přátelská
  • Na uživatele nečeká v aplikaci nelogická nabídka, reklamy či desítky kolonek k vyplnění. Vše je přehledně vyvedené, od začátku víte, že váš postup vede k cíli a nepřistupujete k Letgo stylem pokus omyl. Dokonce není nutné se nikterak složitě registrovat, jako je tomu v případě Aukra.
 • Funguje
  • Zatímco na vystavené předměty na Aukru se často nikdo ani nepodívá, natož aby došlo k dražbě, v případě Letgo se vám ozvou zájemci napřímo a domluvíte si jen cenu a předání případně zaslání.
  • Případně necháte aukci na Letgo „viset“ jak dlouho potřebujete, klidně i měsíce. Nic za to neplatíte. Prostě si řeknete: „Třeba tu nafukovací matraci koupí někdo v zimě“. S Aukrem stejný postup není možný, pokud nechcete stále platit poplatky za vystavení / prodloužení aukce se zcela nejistým výsledkem.
 • Cena
  • Letgo je zdarma. O to více překvapí, jak dobře funguje a jak málo má drobných nedostatků, které navíc vývojáři jistě v budoucnu opraví.

Má na to?

Vzhledem k raketovému nástupu není důvod si myslet, že by Letgo nešlapal na paty Aukru. Zejména v segmentu soukromých aukcí, kdy jednotlivec prodává jen několik málo věcí. Naopak Aukro se patrně transformuje do portálu pro e-shopy, velkoprodejce a nákupní domy. Což už dnes do značné míry dělá. Velikou otázkou je však u Letgo chybějící příjmový kanál, který bude muset jednou zavést, jen z bannerů takový projekt neufinancujete. A zdarma se taková aplikace dělat nedá.