Mají streameři získávat peníze od fanoušků?

By | 11.3.2015

Každý už patrně na YouTube viděl nějaký stream. Většinou za nimi stojí kluci, kteří se věnují počítačovým hrám. Je tomu už ale dávno, co mohli všichni říci, že z toho nic nemají, ale baví je to. Otázkou ale je, zda by měli získávat finance například od svých fanoušků.

Přibližme si vývoj posledních let v oblasti tvorby (především herních) videí na YouTube a streamů. Světlo světa spatřili zcela noví YouTubeři/streameři, kteří často zalepili „prázdné místo na trhu“. Počet jejich diváků nebo odběratelů raketově rostl. Stále ale za svou tvorbu nedostávali žádnou finanční odměnu (když pominu reklamní systém na YT).

video guide

Bohužel někteří z „vybraných“ z této komunity začali díky své tvorbě generovat zisky formou (to je velmi důležité slovo v celém kontextu), které stojí za hranicí nadšeného YouTubera/streamera. Zcela v pořádku je dle mého, že tito lidé získávají reálné výhody nebo dokonce finance od společností, které za těmito hrami a obecně dalšími produkty stojí. Naprosto by se ale měli vyhnout získávání vyšších finančních prostředků od diváků/fanoušků.

O co konkrétně mi tedy jde? Kdo sleduje můj kanál na Youtube, ví, že se věnuji onlajnovce World of Tanks. Hra, která má miliony fanoušků po celém světě. Celá řada zahraničních YouTuberů má proto stovky tisíc příznivců, někteří čeští pak desítky tisíc. A řada z nich také objevila funkci DONATE, tedy jak si nechat posílat peníze od svých diváků.WoT

Jak jsem zmínil, na tom nevidím nic špatného. Ovšem nesmí to dorůst rozměrů, které předvádí ve svých pravidelných streamech trojice WoTkařů v podání hráčů Bal0nekCZ, Buldogzer a bombasticz. Ani v nejmenším nezpochybňuji kvalitu jejich videí/streamů, stejně tak jejich původní, avšak velmi naivní, záměr – umožnit fanouškům jejich tvorbu finančně podpořit.

Oni sami mluví často o svých představách, když „dárcovství“ dali zelenou. Chlapci počítali, že jim budou peníze přibývat po 10 Kč až 20 Kč a nebudou podporovat WG skrz eshop. Realita? Vysílají stream a se slušnou pravidelností na obrazovce Bal0nkovi „skáče“ Scooter_Liper – 20 Kč, ale také Tank_Killer – 100 Kč, PietroGH – 200 Kč. Velikou výjimkou pak není ani částka přesahující 500 Kč nebo i hranici 1000 Kč. Osobně jsem viděl, že Bal0onkovi někdo poslal 2000 Kč. A to už je podle mého veliký problém.

Nejde ani tak o částku, kterou obdrží, ale v tom, kdo ji posílá, což nemají pánové jak zkontrolovat. Ano, Bal0nek přesvědčuje i přímo ve streamech, aby lidé „nebláznili“ a raději posílali méně nebo mu něco koupili v gift shopu, ale s evidentně naprosto nulovým účinkem. Na druhou stranu určitě není proti, když mu na účet chodí stále další a další finance. Kdo z nás by byl.1390129956_1389731827

Vraťme se ale ke zmíněné kontrole. Nevidím nic špatného na tom, když chce někdo pracující pánům přispět na tvorbu a pošle 200 Kč. Skutečnost je ale taková, že WoT hrají z většiny děti, tedy studenti bez vlastních příjmů. Přitom jejich motivace, především se snižujícím se věkem, je prostá. Vidět své jméno/nick, případně vzkaz, na streamu nebo ve videu na Youtube kanále zmíněného hráče, kde to uvidí další stovky/tisíce lidí. Vše navíc úhledně okořeněno o možnou děkovnou reakci ze strany streamera.

Z takového stavu pak plynou jasné závěry. Buď má dítě už svůj účet, může s ním nakládat, nebo má přístup například ke kartě svého rodiče. Ať tak nebo tak, pokud posílá takové částky, které jsem zmínil, je to špatné. Odsaje peníze buď ze svého účtu nebo z účtu rodičů na… přiznejme si to i my, kteří World of Tanks máme rádi…, vlastně naprostou hloupost.

Řešení se tak přímo nabízí. Buď skončí streamer s možností podpory od fanoušků nebo se bude snažit veškeré vyšší obdržené platby vracet a ve videích to bude stále opakovat. Snad alespoň tak odradí všechny děti od posílání peněz na jeho účet.