Miliardové fotbalové šílenství

By | 27.9.2017

I tak by se dal označit letošní přestup Brazilce Neymara z Barcelony do pařížského St. Germain za astronomických 222 milionů eur (6 mld. Kč). Stal se tak nejdražším fotbalistou planety.

O nekončící fotbalové spirále, která šroubuje přestupové částky (nejen ve fotbale) za hráče do stále závratnějších výšin, se hovoří už řadu let. Každý rok to začíná už v lednu, kdy se otevírá zimní přestupové okno, které znamená pro manažery velkoklubů čas, kdy mohou přivést nějakou zvučnou posilu.

Ukažme si však aktuální žebříček fotbalových přestupů. Vše ze známého webu TransferMarkt.co.uk, který přestupy zaznamenává a je dobrým vodítkem pro představu, jaké finance jsou fotbaloví bossové za hráče ochotni zaplatit.

A nemusíme se hned dívat na toho nejdražšího. Například do dvacítky největších přestupů patří Luis Figo z Portugalska, který vyměnil dres Barcelony za ten madridský za 51 milionů liber, dnešních 1,5 miliardy korun. To se psal rok 2000. O rok později Zinedine Zidane, francouzský reprezentant odchází z Juventusu do Realu Madrid už za 62 milionů liber, současných 1,8 miliardy korun.

O osm let později jsou ale takové částky pouhou vzpomínkou. V roce 2009 se upisuje portugalský útočník Cristiano Ronaldo Realu Madrid za 79,9 milionu liber a opustí Manchester United. To už jde o sumu peněz ve výši 2,36 miliardy korun. Po sedmi letech se však i Manchester plácne přes kapsu. V roce 2016 si pořizuje Paula Pogbu z Juventusu za 89,25 milionu liber, současných 2,63 miliardy korun.

To vše už je minulostí. Šejkové, kteří si pořídili Paris St. Germain , jako svou západní hračku, byli ochotni zaplatit za Neymara z Barcelony neuvěřitelných 222 milionů liber, tedy 6 miliard korun. I když neuvěřitelných… dva předchozí odstavce jen potvrdili, že přestupové částky rok od roku rostou. Přestup Brazilce do této spirály tak jen zapadá. I přesto, že transfer byl částečně motivován snahou katarských šejků odvést pozornost od politické krize, ve které se letos ocitla tato malá, ale na ropu bohatá země, ve vztahu se svými sousedy.

Přestup Neymara by proto neměl šokovat jen konečnou částkou, ale také tím, jak do fotbalu vstupují stále více národní peníze, protože u šejků na to nelze pohlížet jinak, než, že zaplatili ze státní kasy tento transfer. Dalším mementem by měl být Neymarův plat. Ročně si přijde na 26 milionů liber (přes tři čtvrtě miliardy korun). A to přitom není nejlépe placený. Carlos Tevez si vydělá v Číně 34 milionů liber, což je téměř přesně miliarda korun.

Výčet toho, co se dát za takové peníze koupit, by byl hodně dlouhý. Vždy si však pokládám otázku, za co vlastně takové peníze dostávají. Baví miliony fanoušků, popularizují do určité míry sport, přesto je jejich přínos pro společnost minimální a hlavně velmi krátkodobý.

Fotbalistům jejich výdělky přeji. Nemohu si ale v takových chvílích nevzpomenout na sestřičky v nemocnicích a hospicech, řidiče autobusů, záchranáře, hasiče, učitele a učitelky a další, kteří mají sice velkou zodpovědnost, ale pobírají mzdu, za kterou bych jejich povolání nikdy vykonávat nechtěl. Ale to je na zcela jinou debatu…

One thought on “Miliardové fotbalové šílenství

  1. Michael Kohout

    V roce 2016 Manchester United koupil Paula Pogbu, ne Drogbu. Děkuji předem za opravu, jsi super Superkravaťáku

    Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *