Moravcův moderátorský soumrak

By | 23.5.2014

Tento weblog rozhodně nevznikl proto, aby se detailně věnoval politice. Ovšem politika je v ČR něco, co se dotýká více či méně všeho kolem nás a tak udělám první výjimku. Jejím tématem je polemika nad možným koncem nadvlády patrně nejznámějšího tuzemského politického komentátora.

Kdo se byť jen trochu zajímá o českou politiku, už také alespoň jednou viděl na ČT, resp. ČT24 pořad Otázky Václava Moravce (OVM). Právě v názvu zmíněný moderátor je pak patrně největší celebritou mezi tuzemskými politickými komentátory a moderátory.

Tenhle člověk má díky svému bezkonkurenčně nejrozsáhlejšímu pořadu o politice, jenž vysílá veřejnoprávní televize každou neděli v poledne, zajištěno nejvyšší místo mezi moderátory podobných pořadů v naší zemi. Koho si do svého pořadu pozval, ten přišel. Navíc bez mrknutí oka. Odmítnout znamenalo, když ne ostudu, tak zostuzení v přímém přenosu. Ale to se teď změnilo.

OVMTento týden se uskuteční volby do Evropského parlamentu. A Moravec chtěl, aby šéfové jednotlivých politických stran přišly do ČT den po volbách po 23. hodině, a komentovali výsledky.

Moderátorská jednička současnosti ale tvrdě narazila. Většina šéfů parlamentních stran mu totiž dala košem. Avizovali totiž, že se hodlají o radost (případně i zklamání) podělit se svými spolustraníky, případné vítězi a budoucími europoslanci.

To je tvrdý direkt pro člověka, který si mohl dlouhá léta diktovat, koho to následující neděli bude chtít do studia pustit. A třebaže to nepřizná, nevěřím, že by se mu to lehce překousávalo. Už jen proto, že dlouhé roky nazpět by politici nic takového neudělali, nebo by k tomu neměli odvahu. A tak jim za nalezení jejich vlastní odvahy děkuji. Svým postojem dali navíc jasně najevo, že OVM jsou jen dlouhým pořadem o politice. Jednoduše Moravcův politický soumrak je patrně tady.