Most! aneb skrytá agitka?

By | 21.3.2019

Diváci mého YT kanálu se mne od začátku roku ptají, zda udělám sestřih nejlepších scének osmidílného seriálu Most!, který v posledních měsících hýbal televizní a obecně mediální scénou.  Mou odpovědí bylo, že nikoli a nyní by se slušelo také vysvětlit proč a co si vlastně o tomto seriálu myslím.

Kdo by přece jen Most! neznal, v krátkosti přiblížím. Seriál si prostřednictvím několika postav s určitou dávkou nadsázky dělá legraci z témat, jako jsou obecně lidské předsudky, ale i rasismus či sexuální menšiny. Natáčel se ve stejnojmenném městě Most. Hlavními postavami jsou vyhozený z práce a s dluhy na krku, hospodský, co je rasistou, farář alkoholik, nezaměstnaný podnikavec, místní blonďatá krasavice, co se narodila jako muž, a zaměstnaný příslušník romské menšiny.

Většina lidí, kteří v mém okolí tento seriál viděli, si pochvalovala jeho pojetí, tedy jeho první polovinu. Most si v ní dělá legraci ze všeho, používá politicky nekorektní humor, ale nijak nemoralizuje, nepoučuje. Jakmile ale došlo na hodnocení druhé poloviny seriálu, řada z nich přiznala, že to nebylo zdaleka ono. Vytratil se původní humor, některé z posledních dílů dokonce neobsahovaly humor vůbec žádný.

Obdobně jsem to vnímal i já sám. Jak jsem se na Most! díval díl za dílem, stále více mi tento seriál připomínal spíše společensko-politickou agitaci (*agitovat – přesvědčovat, získávat pro určitou myšlenku nebo cíl). Osobně se považuji za člověka liberálního a pokud se někomu Most! líbí, nemám s tím problém. Vadí mi však na něm několik podle mého zásadních věcí.

Legraci postupem času nahradila vážná linka, která v seriálu graduje na jeho konci. Vraťme se ještě nazpět k hlavním postavám. Tři z pětice hlavních mužských protagonistů jsou bez zaměstnání nebo alkoholici, jeden práci, co by hospodský, má, ale je otevřeně rasistou. Jediný Rom z celé party je zaměstnaný a bezproblémový. Nesmíme pak opomenout transgender mužského Dášu, která je vlastně nejkrásnější holka v širokém okolí. Nepřipadá vám, že to má do reality daleko?

Ještě také dodám, že k herci, který ztvárnil zmíněného pracujícího Róma, byly v celostátních médiích zveřejněny informace o jeho reálném životě, kdy se má jednat o nezaměstnaného jedince s poměrně slušnou řádkou exekucí na krku a ne zrovna čistým trestním rejstříkem. Na kolik je vše pravda, to nechám na vás.

A tady je dle mého kámen úrazu. Ano, stejně jako já si asi řeknete, je to nadsázka. V první polovině seriálu to tak může vypadat. Jenže postupem času seriál graduje tím, že začnou být příslušníci romské menšiny chápaví vůči bílé většině, přestanou s braním drog a také na základě práce neziskové organizace začnou třídit odpad, pečovat o své okolí a chodit do práce. K tomu se přidá milostná zápletka, kdy o transgender Dášu usiluje nejeden z party, co by o největší krasavici. A to není vše. Jako třešnička na dortu nám tvůrci seriálu do děje zasadili místní organizaci hnutí skinheads. Ano, vyholené hlavy, které byly tématem naposledy v 90. letech, kteří samozřejmě netouží po ničem jiném než po střetu s příslušníky romské menšiny, a stěžují si, že kvůli napraveným Romům se nemají s kým porvat a proto se snaží zlikvidovat zmíněnou neziskovku.

Seriál, který si z některých témat dělal nekorektně legraci, skončil upozorňováním, na špatné vlastnosti české většiny neúprosně škodící sexuálním a etnickým menšinám. Ze seriálu jsem měl na konci pocit, že kdo nepodporuje neziskový sektor, nevítá romskou menšinu či nevítá všechny sexuální menšiny s otevřenou náručí, tak je zákonitě odsouzen žít na okraji současné společnosti. Bez možnosti vyjádřit svůj názor, aniž by jej nejrůznější občanskoprávní mravokárci neodsoudili.

Toliko mé zhodnocení počinu Most!, který mohl být poměrně zajímavým seriálem, kdyby se držel stylu nastoleného v jeho první polovině. Osobně si myslím, že takové zpracování je daleko zákeřnější, než kdyby od začátku něco otevřeně hlásal. Mimochodem, v článku na iDnes si jej pochvalují, jak zástupci transgender, tak i Romů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *