NÁZOR: Migranti, aneb čundr po EU

By | 13.9.2015

Skutečně jsem doufal, že se na svém blogu dokáži vyhnout politickým tématům a ještě více textu o migraci, která už někoholik týdnů až měsíců hýbe Evropou. Ale takovému tématu se nelze nevěnovat.

Uprchlíci, migranti či ekonomičtí přistěhovalci, jak chcete, si to míří do Evropské unie a dokonce přes členské státy ve velkém převážně do Německa. Bez pasů, dokladů (když jim je česká nebo maďarská policie vystaví, tak je okamžitě zahodí), registrace (když to v Řecku udělají nebo když Maďarům neutečou) a vyrazí na „čundr“ Evropou.

Umíte si představit, že byste něco podobného udělali, když ČR nebyla v EU? Na německých hranicích by Vás okamžitě bez pasu zadrželi a do Česka by vás teleportovali téměř okamžitě. Dnes ale nejrůznějším ochráncům práv, členům humanitárních organizací či uprchlickým koordinátorům či tzv. sluníčkářům přijde zcela normální, že se po EU pohybují desetitisíce a v součtu i statisíce migrantů svévolně. A pokud migrantům stojí někdo (pohraničníci, cizinecká policie) nebo něco (plot v Maďarsku) v cestě, jde podle nich o naprosto nehumánní přístup, xenofobii, či nesolidaritu.

Raději než bych se o tématu rozepisoval, vypůjčím si příspěvek z diskuse na iDnes, kde to uživatel s nickem „Martin Hora“ shrnul naprosto výstižně. Uvádím v původním znění. Čtěte dále…


Pro pana Urbana: dokážete prosím alespoň elementárně pochopit, že existují určitá pravidla, která je potřeba dodržovat? Celý princip politického azylu a dále pak válečného uprchlíka, stojí a padá s jedinou věcí – s nalezením útočiště na bezpečném území. Tohle je jediný možný a respektovaný moment. Když se ale s tímhle statusem dostanete na určité území, NEJSTE a ani NEMŮŽETE být na stejných právech jako jsou tamní obyvatelé. Nemáte právo se volně pohybovat a vybírat si, kam chcete a kde by se vám líbilo….

Je opravdu více než správné ptát se, jak je možné že se uvnitř svrchovaných států a celků jakým je Schengenský prostor pohybují doslova hordy lidí bez jediného platného dokladu a dožadují se cesty tam či onam.

Vzpomínáte, že ona nešťastná rodina byla kurdská a že v Turecku jsou „méněcení“. Dále pak citujete, že směřovali za příbuznou do Kanady. Ale je ta zvolená cesta oné rodiny a tisíců dalších tou správnou? Nevím, ale správně by to mělo být tak, že se dostanou na bezpečné území (Turecko – bezesporu!) a pokud chtějí dál, musí konat ona příbuzná a v Kanadě si své příbuzné „vyreklamovat“. Tady jsme ale opakovaně svědky toho, jak si masa lidí dělá „trip“ po Evropě tak, že ani domorodec by si to asi nikdy nedovolil.

36258_THUMB_IPAD

Samozřejmě je také otázka – a na tu si netroufám odpovědět, nakolik za to svéhlavostí stojí naprosto zoufalá situace těch lidí a nakolik je to pocit, že „nějak bylo a nějak bude“.

Víte, po roce 68 prchala masa Čechů a Slováků za hranice taky…. Ostatně tohle bývá u „podporovatelů“ předkládáno jako morální závazek, proč musíme my všichni tomu „v klidu“ přihlížet a nezpěčovat se…. Co je ale víc než jisté je to, že všichni ti češi a slováci seděli na zadku v záchytných táborech v NSR a Rakousku, dokud si nevyřídí doklady k tomu aby se mohli posunout dál – tu do Kanady či USA nebo třeba Austrálie. A s podivem tam seděli na zadku i ti, kteří měli venku rodiny z první vlny v roce 48 a klidně pár kilometrů daleko ve Vídni. Nevím o nikom, kdo by táhl Evropou.