Nejdražší byt v Británii? Na okázalost zapomeňte.

By | 5.4.2014

Kdo chce kvalitně bydlet, tomu stačí realitní makléř. Kdo stylově a zároveň vkusně, ten se musí dívat kolem sebe. Ideálně podle hesla, spokojím se s tím nejlepším. V této souvislosti mne zaujal nejdražší byt v Británii (Londýně), alespoň při přepočtu na metry čtvereční. Pojďme se na něj podívat.

Byt je umístěn ve čtvrti Mayfair, tedy na velmi prestižní adrese u Grosvenorského náměstí. A přestože tento příspěvek není o jeho ceně, na začátek si ji sdělíme. Jde přibližně o 600 miliónů korun. Ale jak jsem psal, cena není v tomto případě až tak důležitá. Daleko intenzivněji vnímám jeho interiér, který na první pohled možná ohromí jen znalce. Kdo totiž čeká nápadné zlaté prvky, mramor (kromě krbu) a podobné vymoženosti, bude zklamán. O to více si ale při pohledu na interiér představíte, že byste v něm mohli i bydle a ne se na něj jen dívat jako na vyumělkovaný obrázek z katalogu.

Jídelna

Na první pohled by to do prodávané nemovitosti nikdo neřekl, že je její prodejní cena doslova astronomická. Interiér je ale upraven v podobném stylu. Například jídelna, která je až pro deset hostů, přímo vybízí k gastronomickým zážitkům. Nic vás v ní neruší, nic neodvádí pozornost od naservírovaného pokrmu. Přesto je v ní útulno a člověk má pocit luxusu. Tedy ideální prostor pro setkání u jídla a pití s rodinou nebo přáteli.

Už jsem se zmínil, že jídelna působí velmi dobře. Nemalou měrou se na tom ale podepisují zvolené barvy nábytku, koberce, stropu a stěn. Veliká okna pak už jen napomáhají prosvětlenosti prostoru, který by rozhodně světlý být měl. Není nic horšího, než když pořádně nevidíte na menu, které konzumujete, a na lidi, kteří sedí u stolu s vámi.

Ložnice

Za zmínku stojí určitě také ložnice. Opět, stejně jako v jídelně nechybí krásně osvětlené podhledy a zeď je zdobena krásnými lištami po všech stranách. A znovu jako v jídelně, také v ložnici majitelé vsadili na příjemnou světle krémovou barvu, která interiéru dodává příjemný tón.

Příjemnému vzhledu ložnice napomáhá i její reálná praktičnost. Malá pohovka, která sousedí s čelem postele je toho důkazem. Majitel patrně správně usoudil, že při oblekání nebo svlékání nebude chtít usedat na luxusní postel a pořídil si k tomuto účelu stylový kus nábytku. Ten navíc prostor nijak nezmenšuje, což je další veliká výhoda. Líbí se mi také koberec, který musí být úžasně příjemný pro bosou nohu, hlavně pak v momentech, kdy jdete spát, nebo naopak stáváte.

Závěrem snad jen tolik. Cena je pochopitelně šílená, i když se pravděpodobně najde někdo, kdo to koupí. Stejně tak neříkám, že za ty peníze to stojí, i když interiér je ďábelsky luxusní a zároveň vstřícný a jednoduchý. Takhle by ale měl dle mého bydlet každý. O takovém bytě se pak dá říci jediné, je to domov s velkým D, kam se jeho majitel musí vždy velmi rád vracet.