Pozemšťan – nejlepší film roku 2011

By | 21.3.2014

Rubrika filmy na mém blogu by měla sloužit k doporučení něčeho zajímavého z filmového světa, co ještě někdo z vás třeba neviděl nebo o tom dokonce ani neslyšel. Začínáme se snímkem Pozemšťan (Man from Earth).

Annika Peterson, David Lee SmithKrátce a výstižně, jde o naprostou filmovou BOMBU. Přestože jde o americký snímek natočený v roce 2007, „objevil“ jsem ho až po čtyřech letech a ihned se pro mne osobně stal nejlepším filmem roku 2011.

Jde přitom o neznámý snímek pro české i evropské publikum. V našich kinech se neobjevil. A když jej zkusíte sehnat na nějakém nosiči, také příliš neuspějete. Obchody, které Pozemšťana nabízejí, můžete spočítat na jedné ruce. Ale dost už o prodejích a řekněme si něco krátce o filmu.

Má nápad, scénář a navíc myšlenku, která je natolik silná, že musí zaujmout snad každého, kdo se alespoň trochu zamýšlí nad světem, lidstvem a smyslem života. Ale spíše zaujme i ty z vás, kteří se o něco podobného nezajímají.

K samotnému filmu vám skutečně nechci nic prozradit, byla by to škoda a přišli byste o mnohé. Snad je, že je úžasné, nakolik vás dokáže připoutat k pohovce na 87 minut příběh obyčejného mladého vysokoškolského profesora, který se loučí s přáteli ve svém zcela obyčejném domě.

Krátce vám pak napoví následující oficiální text distributora (toho bych chtěl vidět, když se film téměř nedá nikde sehnat) a oficiální trailer:

Poté, co se uznávaný vysokoškolskýRichard Riehle profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým přátelům vysvětlit důvody odchodu. Záhy se ale ukáže, že odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že je mu již čtrnáct tisíc let…

TRAILER

Man from Earth