Pozemšťan – nejlepší film roku 2011

By | 21.3.2014

Rubrika filmy na mém blogu by měla sloužit k doporučení něčeho zajímavého z filmového světa, co ještě někdo z vás třeba neviděl nebo o tom dokonce ani neslyšel. Začínáme se snímkem Pozemšťan (Man from Earth).

Annika Peterson, David Lee SmithKrátce a výstižně, jde o naprostou filmovou BOMBU. Přestože jde o americký snímek natočený v roce 2007, „objevil“ jsem ho až po čtyřech letech a ihned se pro mne osobně stal nejlepším filmem roku 2011.

Jde přitom o neznámý snímek pro české i evropské publikum. V našich kinech se neobjevil. A když jej zkusíte sehnat na nějakém nosiči, také příliš neuspějete. Obchody, které Pozemšťana nabízejí, můžete spočítat na jedné ruce. Ale dost už o prodejích a řekněme si něco krátce o filmu.

Má nápad, scénář a navíc myšlenku, která je natolik silná, že musí zaujmout snad každého, kdo se alespoň trochu zamýšlí nad světem, lidstvem a smyslem života. Ale spíše zaujme i ty z vás, kteří se o něco podobného nezajímají.

K samotnému filmu vám skutečně nechci nic prozradit, byla by to škoda a přišli byste o mnohé. Snad je, že je úžasné, nakolik vás dokáže připoutat k pohovce na 87 minut příběh obyčejného mladého vysokoškolského profesora, který se loučí s přáteli ve svém zcela obyčejném domě.

Krátce vám pak napoví následující oficiální text distributora (toho bych chtěl vidět, když se film téměř nedá nikde sehnat) a oficiální trailer:

Poté, co se uznávaný vysokoškolskýRichard Riehle profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým přátelům vysvětlit důvody odchodu. Záhy se ale ukáže, že odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že je mu již čtrnáct tisíc let…

TRAILER

Man from Earth

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *