TOP 100 hudebních alb #1: Black album (Metallica)

By | 8.9.2014

Co by filmový a hudební fanoušek jsem se rozhodl  odstartovat nový seriál věnovaný nejlepším hudebním albům historie dle mého výběru. V prvním dílu se tak budeme věnovat Black albu skupiny Metallica.

Ještě na začátek uvedu, že nemám v úmyslu řadit jednotlivá alba od stovky do prvního místa. Jednoduše vás chci vždy seznámit s jedním z alb, která by vám dle mého názoru neměla chybět ve vaší audiotéce.

Legendární americká kapela Metallica vydala Black album Blackalbum(ve skutečnosti jde o bezejmennou desku, které se Black album jen říká kvůli tmavému obalu – pozn. aut.) v roce 1991 a jednalo se o její v pořadí  páté studiové album. Vznikalo od října 1990 do června 1991 v kalifornském studiu One on One.

Oceněno bylo následně nespočetněkrát. Vyzdvihnout můžeme například ocenění Grammy za nejlepší metalový výkon či Billboard Music Award za katalogové album roku. Časopis Rolling Stone jej dokonce označil za 16. nejlepší album devadesátých let.

Black album je zároveň nejprodávanějším titulem kapely, prodalo se jej již 16 milionů kusů.

Vzhledem k celosvětovému úspěchu tohoto alba je jasné, že obsahovalo také značné množství singlů. Všechny jsou velmi známé. Jde o Enter Sandman, Sad But True, The Unforgiven, Wherever I May Roam a Nothing Else Matters. A právě posledně jmenovaná píseň je patrně tou nejznámější ze všech. Kdo si někdy pustil rádio doma nebo v autě, musí ji znát.