Výročí s velkým V (1918 – 2018)

By | 29.10.2018

Česká republika oslavila 28. října kulaté výročí, které náležitě oslavila. A že bylo co. Sto let od vzniku samostatného Československa si mohutné oslavy určitě zasloužilo. Chci se tímto připojit ke všem, kteří toto výročí vnímají také s radostí v srdci, a přejí současné České republice a Slovensku, vše nejlepší do další stovky.

Přestože z původního státního celku po stoletech zbyly dvě samostatné země, neubírá to tomuto výročí na jeho lesku a slávě. Naopak. Spojení dvou národů, které spolu neměly, a to si přiznejme, v roce 1918 příliš historicky společného, nakonec umožnilo, abychom my Češi získali po staletích nezávislost a Slováci ucelený prostor pro svůj další rozvoj.

Dav lidí, který se shromáždil 28. října 1918 v Praze na Václavském náměstí u sochy sv. Václava.

Zvláště v rámci tohoto výročí dokáži pochopit určitou idealizaci období první republiky a je dle mého naprosto zbytečné hledat chyby, které se i v tomto období dělaly. Od toho jsou tu historici, aby zajistili, že o nich budeme vědět a poučíme se z nich.

Stejně tak bychom si měli vzít to dobré z osobností jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, první československý prezident, Milan Rastislav Štefánik, generál a slovenský politik, či Alois Rašín, první ministr financí, který významným způsobem přispěl ke vzniku našeho státu. Nikoho si neidealizujme, ale snažme se každý přispět k něčemu dobrému a navázat na odkaz, se kterým tyto osobnosti před sto lety pomohli našim národům povstat.

Záznam slavnostní přehlídky armády, policie a hasičů na Evropské třídě – Česká televize

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *